середа, 1 квітня 2020 р.

І знову 1805 рік, знову Потоцькі в Тульчині, і знову 215- річниця, але в цей раз Олекси Стороженко


Цю статтю було надруковано в нашому «Тульчинському краї» 5 років тому. Сьогодні 1 квітня – День сміху.
Хочу довести до читача цікаву інформацію про тісний зв'язок О.Стороженка з нашим містом, через його анекдот «Голка» про Потоцького з Тульчина.

Стороженко Олекса Петрович (1805-1874) – український письменник, етнограф, художник. Древній козацький рід Стороженків відомий ще з ХVІІ ст., про перебування в Тульчині описано в 1884 році в журналі «Киевская старина» (т.8). Олекса Стороженко прожив кілька років у Тульчині (1825р.) і Немирові (1827р.) під час військової служби.

В його творах є чимало сюжетів та спостережень, навіяних тульчинською минувшиною, - зокрема, повість «Марко Проклятий». А розповідаючи про запорожця Кіндрата Бубенка-Швидкого з однойменного оповідання, автор описує «тульчинську околицю», де ще й після смерті козака «гоготить од його оповідань». В оповіданні «Голка» крім анекдоту, автор розкриває постать Потоцького, як необмеженого в своїх злочинах феодала. Враховуючи жахливі вчинки Потоцького в оповіданні, мова йде не про Станіслава Щенсного Потоцького, який збудував палац в 1782 році, а його діда – Юзефа Потоцького (першого власника Тульчинських земель). Доречно зазначити, що вказані твори О.Стороженка є в Тульчинській центральній районній бібліотеці, біля палацу Потоцьких.

Отже «Голка».

«За давніх часів колись на Україні були такі люди, що не признавали над собою ніякої влади. А знаєте, люди добрі, як звали тих людей?.. Польськими магнатами!
Розкажу вам дещо про одного зі свого кола магната, про Потоцького, що колись жив у Тульчині.

Кілька миль од Тульчина, коло одного майонтку Потоцького, жив з жінкою, з дітьми небагатий шляхтич, пан Кондратович. Мав він кілька моргів земельки, фольварочок, добре працював і, хвалити господа, не прохав ні в кого хліба. Розсердився на його за щось економ того майонтку, пан Тридурський, та й вигнав бідного шляхтича з жінкою, з дітьми з власної хати. От Кондратович осідлав коника та й поїхав собі в Тульчин до самого Потоцького, щоб здатися на ласку і правду його ясновельможності.
Не доїжджаючи милю до Тульчина, Кондратович здалека побачив поїзд Потоцького.
— Хто єстесь? — спитав Потоцький?
— Шляхтич, ясновельможний пане, — одповів Кондратович, нахиляючись аж до луки.
— А маєш голку лайдак? — гримнув Потоцький і брови нахмурив, і почервонів.
— Нема, ясновельможний пане, — одмовив Кондратович.
— Німа! Патшай, — каже, показуючи застромлену в рукаві голку, обкручену ниткою, як буває у кравців. Я Потоцький, коронний гетьман, над панами пан, мам сто городів; і в мене є голка, щоб часом, як розірветься, зашить, а ти —  безштанько, і в тебе нема?.. Ануте, хлопці, дайте йому в скуре!
Стягнули раба божого з коня і почали чухрати канчуками; а Потоцький дивиться та приговорює:
— Отак дурнів вчать та на розум наводять!
 Заплакав сердешний і поїхав у Тульчин до свого родича, що служив у Потоцького конюшим. Приїхавши, розказав йому все, як було.
— Не журись, — каже родич, — оддячиш, я тобі і пораду дам. Чи ти знаеш ту капличку, що в кінці парка?  От у цю ж капличку, Потоцький, перерядившись старцем, що-суботи ходить одмолювать у Почаівськоі Богоматері гріхи. Завтра субота; устанешь раненько, то там його й застукаешь, як сотника в горосі, і що душі твоїй схочеться, те з ним і зробиш.
Кондратович, почувши се, як на світ народився. Узявши добрий малахай, потяг у парк до каплички. Забрався в гущину та й стереже Потоцького, як той кіт мишу. Дивиться — йде Потоцький, такий обірваний та обшарпаний. Увійшов Потоцький у капличку і ставь молиться. Дав Потоцькому трошки помолиться, а там увійшов у капличку.
— Найсвятша Матка, — каже,  — пошли усякого щастя, здоров'я, дідичу нашому, ясновельможному пану Потоцькому за те, що він нас дурнів вчить!
Потоцький притуливея в куточку і слуха, аж облизуетьсяю. Зараз пізнав, що се той шляхтич, которому вчора задав він шваби. Скінчивши молитву, Кондратович обернувся до Потоцького й пита:
— А що ти тут робиш, старцю? — А маєш голку?
— Німа, вельможний пане! — одвітив Потоцкий, а сам мерщій до дверей.
— Німа? — крикнув Кондратович, простягуючи руку. — Ось дивись, — каже, — я гоноровий шляхтич, маю кілька моргів землі,— і у мене є голка, щоб не ходить обірванцем, а ти  безштанько, а в тебе нема?
Та се кежучи, хап його за чуб! Вихрив, вихрив, далі голову між коліна, ну його шмагати малахаєм… Через день та й прислухається, яка буде чутка про Потоцького. А чутка пішла що гетьман застудився на полюванні. На другий день, тільки вернулись з костьола, аж прибіг козак.
— Чи тут, — пита, — гостює пан Кондратович? Гетьман кличе до себе!
Сміло пішов Кондратович до Потоцького, думає собі: що буде, то буде; а буде те, що Бог дасть. Тільки побачив його Потоцький, зараз і крикнув:
— А що, чи маеш теперь голку? —А чи не трапилось тобі навчити якого небудь дурня? — пита гетьман, а сам пильно дивиться на Кондратовича.
— Як не траплялось, ясновельможний пане! — сміливо одказав Кондратович, — вчора у капличці спіткав якогось старця і добре одшмагав, — довго буде згадувати ту голку.
Забравши гроші і розказ до пана Тридурського, Кондратович подякував родича за пораду і поїхав собі додому веселий і щасливий. Довго втішались тією голкою. Далась вона не одному в знаки, не одного шпигнула. Хто б куди не їхав, то хліба не візьме на дорогу, а вже голку застромить у рукав.».

P.S. В репертуарі тульчинського театру, відомого у всій Європі, комедія «Голка» була постійною. Взагалі вся родина (дружина та діти) Станіслава Потоцького приймали участь у виставах, чим розважали гостей графської родини. Тульчинський театр діяв з 1790-х до 1860-х рр.


          В.О.Вігуржинський, краєзнавець

Немає коментарів:

Дописати коментар