Музеї

Тульчинський краєзнавчий музей

Музей краєз.JPG

Адреса: 23600 м. Тульчин Вінницька обл., вул. Гагаріна, 1.
Телефон (04335) 2-27-50.
Музей працює: з 9.00-17.00. в суботу – 10.00-16.00.
Вихідні дні – неділя, понеділок.
Директор музею – Мельник Ольга Василівна.
 

     Тульчинський краєзнавчий музей – найдавніший музей Вінницької області. Йому виповнилося 85 років. Музей було засновано в 1927 році. Першим його директором був відомий громадський діяч Поділля Іполит Чеславович Зборовський.
   Крок за кроком музей формував свою колекцію, яка на сьогодні складає понад 16 тисяч експонатів основного фонду, які репрезентують природу, історію, етнографію, мистецтво Тульчинського краю. Музей має багату археологічну колекцію. Історія Тульчинщини  з найдавніших часів і до сьогодні представлена унікальними експонатами нумізматичної колекції,  етнографічними матеріалами, писемними документами, стародруками, колекцією зброї часів 17-20 ст.
   Музей має багату збірку народно – ужиткового мистецтва, вироби ткацтва і вишивки, одягу українців 19-20 ст.Окремою колекцією  музею представлені гончарні вироби наших майстрів – Олексія Луцишина, Івана Гончара, які є класиками  скульптурних композицій із глини.
Колекції музею представлені в експозиції, яка складається з розділів природи, історії, тематичних виставок.
   Матеріали розділу природи, що  розміщені в експозиції  знайомлять з геологічною  будовою, кліматом, річками та озерами Тульчинського краю, багатою флорою та фауною,  природними заказниками, парковими зонами та лісами.



     Відділ стародавньої історії охоплює період історії Тульчинського краю, починаючи з найдавніших часів до початку 20 ст. В даній експозиції представлені матеріали  археології, оригінальні експонати періоду Київської Русі, матеріали козацького руху   в історії краю.


  Окремою експозицією представлені матеріали про перебування в Тульчині  головнокомандуючого  російською армією О.В. Суворова.


    Чи не найцікавішою сторінкою історії краю є період 18 ст, який представлений цікавими та відомими в історії особистостями такими як П.І. Пестель та « Південне товариство декабристів» засноване в Тульчині.
     Особливої уваги в експозиції музею заслуговує меценат краю С.Щ. Потоцький, який побудував в Тульчині  для своєї родини знаменитий палац та парк « Хороше» В експозиції музею представлені  мармурові скульптури із парку « Хороше» крісло в стилі італійського барокко та інші предмети того періоду.



    Етнографічна колекція музею налічує більше двох тисяч експонатів основного фонду.

    Розділ новітньої історії представлений  експозицією Великої Вітчизняної війни 1941-1945рр



     Щороку в музеї презентується та створюється біля  40 виставок різного тематичного спрямування, як із фондів музею так і  особистих колекцій творчо обдарованих аматорів краю.



        Тульчинський краєзнавчий музей нині є осередком культури та просвітництва краю, це джерело цілющої енергії з якого ми черпаємо для себе і своїх дітей ті почуття патріотизму, етики та естетики, відношення до навколишнього світу та розуміння його.



Музей квартира видатного українського композитора Миколи Дмитровича Леонтовича


     Музей гостинно запрошує всіх бажаючих відвідати унікальну експозицію видатного українського композитора М.Д. Леонтовича.
Телефон: 2-27-50.
Директор музею – Мельник Ольга Василівна.



   В грудні 1977 року з нагоди 100-річчя з дня народження видатного українського композитора М.Д. Леонтовича в м. Тульчині відкрито музей – квартиру М. Леонтовича.


    Перед входом до приміщення музею – меморіальна дошка з відповідним написом.
Перед входом до приміщення музею – меморіальна дошка з відповідним написом.



      Коли була жива донька композитора Галина Леонтович, музей складався з меморіальної кімнати та кімнати, яка розповідала про творчий шлях композитора. Саме вона зберегла та передала музею багато речей батька.



       Особливо унікальним є фортепіано композитора. Ось як згадує про це Галина Леонтович: « Ось за ним у сувору зиму сидів у голоді і холоді батько. Закутає ноги ковдрою, хукає на пальці і грає, грає, наче не помічає жорстокої дійсності. Для нього існувала тільки музика. Мама створила максимальні умови для його творчого спокою і настрою. Вона, очевидно розуміла, ким є  і ким залишається Леонтович для України..»
     Сьогодні музей-квартира М. Леотовича складається з трьох експозиційних кімнат та двох  меморіальних кімнат.

   У затишних кімнатах – камертон, диригентська паличка та особисті речі Леонтовича, диван робочий стіл, бюст відомого українського скульптора Галини Кальченко, дорожній  чемодан, письмовий стіл та інші речі композитора.



Унікальним експонатом музею є диван на якому провів свою останню ніч  композитор.
      Особливу увагу відведено в експозиції музею його творчій діяльності в місцевому єпархіальному жіночому училищі де композитор викладав  співи – фото випускників училища, особисті речі учениць єпархіального училища та подарунки, які були подаровані дорогому вчителю.
     Меморіальні кімнати прикрашають художні  картини Вікторії Леонтович.
    В музеї завжди людно – масові заходи, творчі зустрічі, ювілеї композитора, екскурсії є повсякденною творчою практикою для працівників музею.



Приватний музей - аптека



      У місті Тульчин на Вінниччині колишній військовий відкрив музей- аптеку. Експозиція нараховує більше 600 експонатів, найстарший із них датується 1862 роком.
      Ідея створення закладу належить лікарю, краєзнавцю, військовому у відставці Івану Зелюку. Під час реконструкції однієї із аптек у селі Кирнасівка Тульчинського району виявили на глибині двох метрів старовинні товкачики, ступки, пляшечки, грязьові банки чи уламки лікарського посуду.
"У Тульчині я придбав приміщення під магазин, але згодом місцеві старожили розповіли, що після революції у цьому приміщенні була аптека, потім із неї зробили якусь контору, згодом господарську будівлю, пізніше магазин, розповідає Іван Зелюк. Ми досліджували чимало документів, потім з'явилася ідея створити власну колекцію аптечного антикваріату".


     Приміщення, у якому знаходиться музей часів Потоцьких та є пам'яткою архітектури місцевого значення. Тут є велика колекція металевих, латунних, бронзових, чавунних ступ, різноманітні баночки, пляшечки, штангласи, а ще аптечні рецепти. Найстарший із них датований 1862 роком. Збирали виставку із приватних колекцій, чимало тут і подарунків.

   Єдиний у Вінницькій області музей-аптека працює щоденно за адресою:
 вул. Миколи Леонтовича, 17/1, на першому поверсі.


Немає коментарів:

Дописати коментар